KBB hekimi odyometrik testlerinizi inceleyip isitme cihazı kullanmalısınız diyorsa vakit kaybetmeden kullanmaya başlayın.

İşitme cihazı ruhsatlı ve Sağlık Bakanlığı onaylı işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinden alınır.

Öncelikle bir devlet hastanesi yada eğitim araştırma hastanesi yada üniversite hastanesinin KBB polikliniğine muayene olduktan sonra hekiminiz sizi işitme testi ve konuşmayı alma ,anlama yüksek sesten rahatsız olma durumlarınızın tespiti için odyometri bölümüne sev ediyor test sonuçlarınızla hekime tekrar gittiğinizde eğer uygun ve gerekli ise sizi cihaz almanız ve kullanmanız için rapor servisine sevk eder.

Sağlık bakanlığınca geçerli olan bir hastaneden (Devlet hast.,Eğitim araştırma hast, Üniversite hast) alacağınız rapor, reçete ve işitme testinin ıslak imzalı asılları ve nüfus cüzdanınız gerekli belgelerdir.

SUT Tebliğine göre 0-4 yaş için 1350 TL 5- 12 yaş için 1200 TL 13-18 yaş için 1125 TL 18 yaş üstü için 750 TL ödeme yapılıyor ancak bu bedeller üzerinden çalışanlardan %20 emeklilerden %10 kesinti ile yaklaşık 45 gün içinde hak sahibine banka yoluyla ödeme yapılıyor.

KBB doktorunuzun raporda belirtiği tipteki ve işitme merkezindeki yetkilinin sizin ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceği model işitme cihazı size daha uygundur.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre doğru seçilmiş ve ayarlanmış bir işitme cihazı kulağı tembelleştirmez.

KBB Hekimi ve odyoloğunuz hangi kulağınızda işitme cihazı kullanmanız gerektiğini yada iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmanız gerektiğini yazacağı rapor yada reçete de belirtecektir.Her kullanıcı kendi durumuna göre değerlendirilmesi gerekirse de genel olarak orta ve üzeri dereceli işitme kayıplarında iki kötü kulaktan daha iyi olana cihaz öneriliyor.Eğer iki kulakta da hafif dereceli işitme kaybı varsa bu durumda kişinin sosyal durumu da göz önüne alınarak iki kötü kulaktan daha iyi olana cihaz verilebiliyor işitme kaybının ilerleme durumuna göre daha sonra ikinci kulağa da cihaz verilebileceği gibi cihaz diğer kulakta kullanılmaya devam edebiliyor .Aslında bu durum her kullanıcını kendi özeliyle değerlendirilir.

İşitme cihazınızın ilk alışma süresi olan 15 günlük süreyi tamamladıktan sonra kontrol ve yeniden ince ayarlamalar yapılır.İnce ayarlamalar yapıldıktan sonra işitme cihazınızı uyumadığınız zamanlarda mümkün olduğunca uzun süre takmak algılama kabiliyetinizin işitme kaybından kaynaklanabilecek gerilemesini önlemeye yardım olacaktır tavsiye olunan minimum süre günlük 8 saatin altında olmamalıdır. Banyo yaparken havuza denize girerken ve uyurken işitme cihazınızı kullanmamanız yararınıza olacaktır.

İşitme cihazına alışma süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte eğer doğru bir alışma süreci ve ayarlar kontrolü sağlanırsa genel olarak 15 gün ile 3 ay arasında değişebilir genellikle işitme cihazlı performans ilk üç aylık sürenin sonucunda maksimum düzeye ulaşır.

İşitme cihazları değiştirilebilen zinc air(çinko-hava tepkimeli enerji açığa çıkaran piller) ile yada dahili litium ion (şarj edilebilir dahili piller) ile çalışır.

Zinc Air değiştirilebilen piller işitme kaybının derecesi , havadaki nem oranı işitme cihazının teknolojik özellikleri , işitme cihazının kullanıldığı ses ortamına göre (özellikle gürültülü alanlar) Piller genel olarak 10 numaralı piller günlük ortalama on saat kullanımla bir hafta kadar 312 nolu piller bir haftadan biraz fazla 13 nolu pilller iki hafta kadar 675 nolu piller 3 – 3,5 hafta kadar çalışabilir. İşitme cihazının teknoloji seviyesi yükseldikçe pil tüketimi de artabilir.

İşitme cihazınızın model ve tipine göre basit günlük temizlik ve bakım kuralları vardır .Bu basit kurallara dikkat edilirse işitme cihazından alınacak fayda artar. Aynı zamanda işitme cihazınızın teknik ömrü de uzun olacaktır.

İşitme cihazlarının işitme kayıplarının derecesi ve türüne göre farklı teknolojik özellikleri ve sınıfları vardır (girişi seviyesi – temel seviye – standart seviye – ileri seviye – üst seviye) bu sebeplerden dolayı işitme cihazlarının fiyatları farklılık gösterir. Ancak işitme kaybınızın gerekliliklerine göre cihaz seçilmelidir kısacası en pahalı cihaz en iyi cihazdır demek doğru olmayacaktır.

Genellikle kredi kartlarına taksit yapılmaktadır. Mali açıdan elektronik cihaz sınıflamasında olduğundan en çok dokuz taksit yapılabilmektedir.

Uygun işitme cihazlarının belirlenmesinde bu işi için geliştirilmiş özel yazılımlar teknolojiler ve bilgisayar destekli ölçüm ve değerlendirme cihazları mevcuttur (örneğin :REM real ear measurement-gerçek kulak ölçümü cihazı , Live speech map canlı konuşma haritalandırması yapılabilen cihazlar ayrıca cihaz üretimi yapan firmaların kendi cihazları için geliştirdikleri özel yazılımlar da mevcuttur.

Her satış ve uygulama merkezinin uyguladığı kendine özgü bir protokolü olamakla beraber dünyada genel olarak benimsenen periyot ilk satın alış tarihinden başlayarak 15 gün – 3. ay – 6. ay ve bir yılın sonunda olarak ilk yıl içinde dört defa kontrol önerilir .Bu süreden sonra ise çocukların (0-18 yaş ) yaş guruplarına göre 3 ay veya 6 aylık yetişkinlerde ise 6 aylık takip eden periyotlarla takip ve ayar önerilir. Bu durum her şey normal seyrediyorsa geçerlidir kullanıcıda ani değişiklikler olduğunda ise hemen işitme merkezine bilgi vermeli gerekiyorsa merkeze kontrol için gitmelidir. Örneğin “Ne zaman şikayetiniz olursa gelin olmazsa gelmeyin” gibi bir takip stratejisi başarıyı ve kullanıcı memnuniyetini düşürecek yada engelleyecektir.

Call Now Button